Borçlanma geçti, peki 194 milyon nereye gidecek? -

Borçlanma geçti, peki 194 milyon nereye gidecek?

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Zeydan Karalar’a 169 milyon lira borçlanma yetkisini oy birliği ile verdi.

Zeydan Karalar Başkanlığında toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisine CHP Grubu tarafından yeniden getirilen borçlanma yetkisi Cumhur İttifakı’nın şartlı olarak verdiği destek sonucu meclisten oy birliği ile geçti. Başkan Karalar, meclise teşekkür ederek, “Bu borçlanma belediyeyi rahatlatacaktır. Biz de işimize bakacağız” dedi.

Gündemin ikinci maddesi olan 2020-2024 Stratejik Plana ait komisyon raporu üzerinde yapılan konuşmalardan sonra rapor oy birliğiyle kabul edildi.

Karalar’a borçlanma yetkisi verildi

194 MİLYONLUK KAYNAK NEREYE KULLANILACAK?

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde borçlanma gündem maddesinin oylanmasının hemen öncesindeki komisyon toplantısında ise hararetli görüşmeler yaşandı.

Meclis oturumu öncesinde gerçekleştirilen komisyon toplantısında CHP Grup Başkanvekili ve Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ile MHP grup başkanvekilleri arasında sıkı pazarlıklar yaşandı.

Bu hareketli anlarda görüşülen konu ise 194 milyonluk kaynağın nasıl kullanılacağına ilişkin komisyon raporunda yer alacak ifadelerdi.

Cumhur İttifakı’nın önerisi ile kaynak işçi alacaklarının ödenmesi ve yarım kalan yatırımların sürdürülmesini kapsıyordu.

Bu ifade çok kritik ifade. Zira Zeydan Karalar daha önce bazı yatırımların iptal edileceğini gündeme getirmiş bunun üzerine Cumhur İttifakı borçlanmayı kilitlemişti.

Komisyonda 194 milyon TL’nin büyük bölümünün Hüseyin Sözlü döneminde 21 B ile ihale edilen köprü ve üst geçit inşaatlarının müteahhit alacaklarına gideceğinin kararlaştırıldığı iddia edildi. İddiaya göre 118 milyonluk bölüm Sözlü’nün projeleri yüzünden belediyenin hesaplarına haciz koyduran ve hizmeti tıkayan tek bir firmaya gidecek.

Uzun süren görüşmeler sonucu Cumhur İttifakı’nın bu nedenle tavır değiştirdiği ve yeşil ışık yaktığı da iddialar arasında.

45 milyonluk bölüm ise işçi maaşları ve alacakları için kullanılacakken bu kez CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan’ın önerisi ile bu rakam 10 milyon aşağı çekilerek karara bağlandı.

Yani işçilere 35 milyonluk bir pay ayrıldı.

Adananediyor.com

Karalar’a borçlanma yetkisi verildi

Bir cevap yazın