Başkan göz yumdu, EnerjiSA elektriği kesti Karataş'ın kalbi Atapark karanlığa gömüldü -

Başkan göz yumdu, EnerjiSA elektriği kesti Karataş’ın kalbi Atapark karanlığa gömüldü

Başkan yol verdi, EnerjiSA Karataş’ın kalbini karanlığa gömdü, esnaf ve tatilciler isyanda.

Adana’nın denize açılan kapısı Karataş’ta, turizm ilçesinin kalbi olan Atapark karanlığa gömüldü. Esnaf ve tatilciler isyan etti. EnerjiSA’nın yaptığı kesintiye Belediye Başkanı Necip Topuz’uz sessiz kaldığı iddia ediliyor.

Türkiye’nin en uzun sahillerini barındıran, öncelikli turizm kalkınma planına dahil edilen Karataş bırakın yerli ve yabacı turizm almayı, elindeki deniz turizmi potansiyelini dahi neden kaybettiğini açıkça ortaya koyan bir skandal yaşıyor.
İlçenin kalbi olan ve hem tatilcilerin hem de ilçe halkının cazibe merkezi olan Atapark, elektrik kesintisi ile günlerdir karanlığa gömüldü.


Atapark’ta bulunan 40 adet küçük işletme de binlerce liralık zarara uğradı.
Bir küçük işletme sahibinin video ile isyan etmesi ile ortaya çıkan çağdışı olayın perde arkasını Adananediyor.com editörü gazeteci Armağan Kabaklı araştırdı ve ortaya Karataş’ın halini, pürmelalini yansıtan tabloyu ortaya çıkardı.

CHP’Lİ BELEDİYE ÜCRETSİZ TAHSİS ETMİŞTİ
Şöyle ki Karataş’ın cazibe merkezi olan Atapark’ta önceki dönemin CHP’li Belediyesi ilçe halkına katkı koyması ve hem turizmi hem de ekonomik döngüyü artırması için 40 küçük işletme tahsis etti.
Sadece 3 aylık sezonda ilçe ekonomisini canlandıracak ve turizmcilere hizmet edecek olan İşletme sahiplerinden de tahsis ücreti ve kira istemedi.
Yerli tatilcilerin akşam üzeri yürüyüşe çıktığı ve dondurma yediğini küçük çaplı işletmeleri rahatlatmak için elektrik ücreti de alınmadı.

NECİP TOPUZ KİRA İSTEDİ SAYAÇ TAKDIRDI
31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde ise Cumhur İttifakı’nın adayı olan MHP’li Necip Topuz seçildikten sonra Atapar’ın da kaderi değişti.
Park içerisinde bulunan 40 işletmeye tahsis ve kiralama ücreti getirildi. Esnaf karşı çıkıp durumu anlatsa da Başkan Necip Topuz uygulamada diretti.

Fotoğrafta Başkan Necip Topuz’un Atapark’ta bir esnafla sohbet ettiği görülüyor.

Ancak bununla da yetinilmedi, elektrik ücretinin de ödenmesi talep edildi. İşletme sahiplerine süzme sayaçların takılması zorunluluğu getirildi.
Bu uygulamaları yaparken belediyenin içerisinde bulunduğu ekonomik durumu öne koyan Başkan Necip Topuz, uygulamaları belediyedeki mali disiplin ve sürdürülebilir mali politikalar için kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Takılan süzme saatleri yoluyla kullanılan elektrik ise işletmelerden bağış adı altında makbuz verilerek toplandı.

3 GÜNDÜR ELEKTRİK YOK, ESNAF İSYAN ETTİ
Ancak sadece sezonda çalışan küçük kafeteryalara binen mali yük Atapark’ta desteksiz bir sürdürülebilirliği ortadan kaldırdı. Kira, işgaliye ve üzerine elektik ve personel giderleri eklenince zaten turist almayan ve tatilcilerini Mersin’e kaçıran Karataş’ın kalbi Atapark’ta huzursuzluklar başladı.

Başkan Necip Topuz ekibiyle Atapark’ı geziyor

3 Gün önce ise kriz patlak verdi.

İddiaya göre takılan süzme sayaçlardan okunan elektrik kullanım bedelini ödeyen ve ödemeyen tüm küçük işletmenin elektrikleri kesildi ve Atapark karanlığa gömüldü.

İddialara göregöre Başkan Topuz EnerjiSA’nın elektrikleri kesmesine de göz yumarak esnafın üzerinde elektrik ücretlerinin ödenmesi için baskı unsuru olmasına yol verdi. Zira EnerjiSA’nın Adana’nın deniz turizmindeki lokomotifi olan Karataş’ın cazibe merkezi Atapark’ta belediyeden bağımsız olarak kesintiye gitmesi biraz zor.

Esnaf ise buna göz yuman ve ödenemyen faturaları öne süren MHP’ki Başkan Necip Topuz’a isyan ediyor.
Az sayıdaki tatilci ise ilçedeki sosyal yaşamın kalbi olan Atapark’ın karanlığa gömülmüş içler acısı haline ve çağdışılığa tepki gösteriyor.


Karataş Belediyesi’nin genç Başkanı Necip Topuz’un belediyenin mali açmazı adına iyi niyetli olsa da turizm sezonunun bitmesine yakın yol verdiği EnerjiSA’nın kesintisi yerine “daha rasyonel ve Karataş’ı çağdışlığa itecek bir yol dışında çözüm bulunamaz mıydı?” sorusu, krizi yönetemediği sorusunun da cevabı.

Adana’nın bacasız sanayi olan turizmden hak ettiği payı almasının yolu bu tür krizleri bile yönetemeyen bir anlayıştan değil daha akıllıca ve rasyonel yerel yönetim çözümlerinden geçtiği dipnotunu düşüyor ve Atapark’taki işletme sahiplerinden birinin isyanını aşağıda yorumsuz yayınlıyoruz.


Videoda işletmerin boş, parkın ise sessizliğe büründüğü görülüyor.

Başkan Necip Topuz’un da bu krizi yönetemeyerek iddiaya göre biriken 180 bin TL civarında elektrik gideri için Karataş’ın vizyonuna verdiği zararın milyonlarla ifade edilemeyeceğini de belirtmek istiyoruz.

Bir cevap yazın