“Basın özgürse demokrasi güçlüdür”

Okunma Zamanı:1 Dakika, 8 Saniye

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Demokrasinin geliştirilmesinin en önemli unsurlarından biri düşünce ve ifade özgürlüğüdür. “ dedi.

Halkın doğru haber almasını sağlayan, kamuoyunun vicdanı olan, gerçeklere ayna tutan basın ne kadar özgürse, o ülkenin demokrasisinin de o kadar güçlü olacağını kaydeden Bulut, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Ancak basın özgürlüğü sıralamasında her yıl daha kötüye giden, 180 ülke arasında 157. sırada bulunan, “basını özgür olmayan” ülkeler kategorisinde olan Türkiye’de, böyle bir tablodan söz etmek mümkün değildir.

Binlerce gazetecinin işsiz olduğu ülkemizde medyanın, baskı ve sansürü, tehdit ve hedef göstermeyi en ağır olarak yaşadığı karanlık bir dönemden geçmekteyiz.

Havuz medyaları oluşturularak, iktidar eliyle gerçeklere karatma uygulanmakta, halkın haber alma özgürlüğü engellenmekte, doğruları duyurmaya çalışan gazetelere ağır sansürler uygulanmaktadır. 

Baskılar sonucu gazeteciler adeta mesleklerini yapamaz hale gelmişlerdir. 

Gazeteciler işlerini yaptığı için suçlanmakta, mahkemelerde yargılanmakta, hedef gösterilip haksız gerekçelerle tutuklanmaktadır. 

Bu karamsar tabloya rağmen, toplumun doğru bilgilendirilmesi, aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getiren gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçileri, mesleğinin onuru için, kamuoyuna haber ulaştırmak için zor şartlarda gece gündüz emek harcamaktadır.

Kalemini halk için, toplumu doğru bilgilendirmek için, gerçekleri duyurmak için kullanan, gerçeklerin peşinden koşan basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.”

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Bir cevap yazın

Sonraki

“2020 Yüreğir için proje yılı olacak”

Per Oca 9 , 2020
Yüreğir Belediyesi 2020 yılının ilk olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Üyelerine hitap eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir 2020 yılının Yüreğir için eserlerin hayata geçeceği bir yıl olacağını söyledi.  Başkan Kocaispir “2020 yılı inşallah ülkemize, şehrimize, Yüreğir’imize barış, huzur, esenlik getirsin. Yüreğir Belediye Meclisi olarak 2020 yılında hep beraber insanlarımızın hayrına ve […]