Balkan Masası Akdeniz’de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Balkan ülkelerinde ve ülkemizde yaşayan Balkan Türklerinin sorunlarına çözüm üretmek için kurulan Balkan Masa...

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Balkan ülkelerinde ve ülkemizde yaşayan Balkan Türklerinin sorunlarına çözüm üretmek için kurulan Balkan Masası yurtiçi toplantılarına devam ediyor. Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu, Adana Büyükşehir Belediyesi ve CHP Balkan Masası, Adana’da bir restoranda “ Balkan Masası Akdeniz’de” adlı bir etkinlik düzenledi.

CHP Bursa Milletvekili, parti sözcüsü ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak ve Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Mükremin Duygun Başkanlığında düzenlenen “ Balkan Akdeniz’de” etkinliğine; aynı zamanda Balkan Masası yöneticileri de olan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aydın ve CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut, Orhan Sümer, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay, Adana Balkan Türkleri Federasyonu üye dernekleri ile etkinliğe katkı koyan dernekler katıldı.

“Balkanlar, Türkiye İçin Çok Önemlidir”

Balkanlar’ın tarihi, coğrafi, kültürel ve insani boyutlarıyla Türkiye için önemine dikkat çeken Öztrak, “Bugün ülke nüfusumuzun üçte birinden fazlası Balkanlardan gelmiştir. Yaklaşık 10 milyon Türk- Müslüman akraba topluluğu da Balkanlarda yaşamaktadır. Dolayısıyla son 200 yıldır süregelen göçler nedeniyle birbirinden ayrılan aile ve komşu bağları hala çok sıcaktır. Bu durumun Balkanlar ve ülkemizde önemli kültürel, sosyal ve ticari yansımaları olmaktadır” dedi.

Balkan Masası ve Yerel Yönetimler

Balkanlardan göç edenlerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları (STK) ile göç edilen bölgelerdeki STK’ların güçlü ve etkili bir işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Öztrak ” Bu ilişkiler bölgesel bütünleşme ve Avrupa Birliği üyelik bağlamında önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Hem ülkemizdeki STK’larla, hem de Balkanlar’daki soydaş ve akraba topluluklarıyla partimiz ve belediyeler aracılığıyla vereceğimiz hizmetleri koordine etmek ve en önemlisi çocuklarımıza, torunlarımıza Mustafa Kemal Atatürk terbiyesi ve vatan sevgisi aşılamak üzere Balkan Masası’nı kurduk” şeklinde konuştu.

Çalışmalar Balkanlar’da da Devam Edecek

Yerel yönetimlerin söz konusu süreçteki önemine vurgu yapan Öztrak şunları söyledi: “ CHP, sizlerin de ebedi hemşerisi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve genel başkanı olduğu bir partidir. Bu nedenle CHP’li belediyeler aracılığıyla Balkanlar’a götüreceğimiz hizmetler doğal olarak diğerlerinden fazla olacaktır. Masamızın en önemli hedefi, bu hizmetleri takip etmek olacaktır. Balkan Masası olarak diğer bölgelerdeki Balkan Türkleriyle olan görüşmelerimiz tamamladıktan sonra yurt dışındaki paydaşlarımızı da ziyaret edeceğiz”

“Balkan Türkleri, Herkesle Kardeştir”

Balkan Türkleri olarak “ Yurtta sulh, cihanda sulh” ifadesini kendilerine şiar edindiklerini vurgulayan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, “Balkan Türkleri, Anadolu’da yaşayan ve kendini vatan, bayrak ve ezan için feda eden herkes ile kardeştir” dedi.

“ Bugün, Balkan Türkleri İçin Milat Olacaktır”

Etkinliğe gösterilen yoğun ilgi ve coşkulu katılım için teşekkürlerini ileten Duygun şunları kaydetti: “Balkan Masası Akdeniz’de “ etkinliğini düzenlediğimiz 19 Ekim 2019, özellikle son günlerdeki siyasi gelişmelere de bağlı olarak biz Balkan Türklerinin birbirimizi ötekileştirmeden, bölmeden, bölünmeden var olma mücadelesinin başladığı gündür. Göreceksiniz ki, tarih de bunu böyle yazacak ve 19 Ekim 2019 tarihi, Balkan Türkleri için bir milat olacaktır” şeklinde konuştu.

Etkinlik Öncesi Çalıştay Düzenlendi

“Balkan Masası Akdeniz’de” etkinliğinden önce, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nde CHP Tekirdağ Milletvekili, parti sözcüsü ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak ve Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun başkanlığında, Balkan Masası üyeleri ve Federasyona bağlı dernek başkanlarıyla bir araya gelindi. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan Balkan Türklerinin sorun ve beklentilerine dair bir sunumun yapıldığı çalıştayda, dernek başkanları Balkan Masası’na dair görüş ve taleplerini dile getirdi.

Geniş Katılım

Akdeniz Balkan Türkleri Federayonu’na bağlı; Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu, Kahramanmaraş Balkan Türkleri Yardımlaşma Ve Kültür Derneği Başkanı Selçuk Kurtsatar, Ceyhan Balkan Türkleri Yardımlaşma Ve Kültür Derneği Başkanı Önder Yağ, Mersin Balkan Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Vatansever, Antalya Trakya ve Balkanlar Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sebahattin Serbest, Osmaniye Balkanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Kara, Kozan Balkan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bakanı Atalay Özer, Adana Balkan Boşnak Türkleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mukadder Kılınçarslan, Çukurova Balkan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hayrettin Temel, Sarıçam Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Çetintaş ile Karadağ Eğitim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Durdu Yalım, Çukurova Girit Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selma Kırançeşme, Erzin, Turunçlu, İmraniye Girit Türkleri Kültür Derneği Başkanı Yılmaz Çetin, Selanikliler Platformu Başkanı Oya Tural, Makedonyalı Türkler Birliği Başkanı Evren Yakup Tutak ile Çevretepe Arnavutlar Derneği Başkanı Evren Kaya katıldı.

21 Eki 2019 - 17:25 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.