Av. Veli Küçük: Ulusumuzun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesine Adana umut olmuştur

Okunma Zamanı:1 Dakika, 39 Saniye
Av. Veli Küçük: Ulusumuzun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesine Adana umut olmuştur

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Adana’nın düşman işgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Ulusumuzun şanlı tarihinin; gurur veren, her zaman onur duyulacak eşsiz destanlar ve zaferlerle dolu olduğunu ifade ederek, “Esaret altında tutulmak istenen bir ulusun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesi Adana’da hayat bulmuş ve yeşermek üzere toprağa düşen bir tohum gibi Türkiye’ye umut olmuştur.” dedi.

Adana’da Saim Bey, Ali Yaver, İbo Osman, Şeyh Cemil, Süleyman Cerdun, Doğan Bey, Arap Ali, Gizik Duran, Rahmiye Hanım, Adile Hanım, Karaisalı Müftüsü Hacı Mehmet ve adı tarihimizin altın sayfalarında yerini almış binlerce yurtsever Çukurova topraklarının kurtuluşu için gözünü kırpmadan canlarını feda ettiklerini hatırlatan Av. Veli Küçük, Adana’daki vatansever basın da bu mücadelede yerini almış ve her türlü imkânsızlıklara ve güçlüklere rağmen görevini layıkıyla yapmıştır. Adana basını, Gazi Mustafa Kemal’in beyanatlarını, Meclis’teki konuşmaları ve telgrafları Çukurova halkına ulaştırmayı başarmıştır.” şeklinde konuştu.

ATATÜRK KURTULUŞ MÜCADELESİ KARARINI ADANA’DA ALDI

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiği diplomatik başarı sonucu yapılan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Anlaşması ile 5 Ocak 1922 tarihinde Fransızlar Adana ve çevresinden çekilmek zorunda kaldıklarını anımsatan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923 tarihinde devlet reisi olarak Adana’yı ziyaretlerinde, Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana’da aldığını, “Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” veciz sözü ile belirtmiştir.

Adana; Bu büyük zafer de mücadelenin en başından itibaren düşman kuvvelerine cesaretle direnmiş, vatanı uğruna canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi asla unutmayacaktır.

Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve devrimlerini yok sayanlara, unutturmak isteyenlere karşı başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği akıl ve bilim ışığında daha da sahip çıkmalıyız. Görüş ve düşünceleri ne olursa olsun kimsenin yok sayılmadığı, şeffaf, denetlenebilir aydınlık ve güneşli günler özlemiyle, güzel Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılını kutluyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum”

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın