ATO hatasını Büyükşehir'e 20 milyon TL'ye ödetmek istiyor -

ATO hatasını Büyükşehir’e 20 milyon TL’ye ödetmek istiyor

ATO’nun kendi hatalarıyla ve kanunun değişmesiyle uğradığı zararı tazminat maddesini mahkemeye taşıyarak Büyükşehir’e 20 milyon TL’ye mal etmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Adananediyor.com / Dosya

Adana Ticaret Odası’nın ATOSEV Tesisleri’nin üst kullanım hakkının değişmesi nedeniyle Adana Büyükşehir Belediyesi’ne 10 milyon TL’lik dava açtığı, dava lehine sonuçlanırsa faiz ve avukatlık masrafları ile bu rakamın zaten darboğazda olan belediyenin 20 milyon liraya yakın maddi kaybına neden olacağı belirtiliyor.

Kamuoyunu şok eden gerçek Adana Ticaret Odası’nın (ATO) üyelere verdiği faaliyet raporunda yer alan bir madde ile ortaya çıktı. ATO’nun üyelere gönderdiği faaliyet raporunda ATOSEV Tesisleri’ne ilişkin dava sürecinin devam ettirildiği bilgisine yer verildi.

Konuyu araştıran Adananediyor.com bu davanın halihazırda maddi bir darboğazda bulunan ve borçlanma ve tasarruf politikalarıyla bu çıkmazdan kurtulma sürecine giren Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 20 milyon TL civarında bir kayba daha neden olabileceği skandal bir davayı ortaya çıkardı.

ATO ZARARA UĞRATILDIĞINI İDDİA EDİYOR

İddialara göre Aytaç Durak döneminde hazine arazilerinin üst kullanım hakkı belediyelerde iken ATOSEV’in bulunduğu arazinin üst kullanım hakkı ATO’ya tahsis edildi. ATO ise buraya tesisin inşaatını yaptı. Ancak yapı ruhsatı olmadan tesis inşaatını yaptı. ATO ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokole ise 2 milyon dolarlık tazminat maddesi konuldu. Bu maddeye göre eğer Adana Büyükşehir Belediyesi arazi tahsisini süresi bitmeden iptal ederse ATO’ya 2 milyon dolar tutarında tazminat ödeyecekti.

İlgili resim

KANUNLA BELEDİYELERDEN ALINDI

Ancak ruhsat çıkarılmadığı için kaçak görünen ve Hüseyin Avni Coş’un Adana Valisi olduğu dönemde yıkımı gündeme gelen, bir kapısı halen resmen mühürlü bulunan ATOSEV’in bulunduğu hazine arazisi için 2008 yılında üst kullanım tahsis hakkı belediyeden kanunla alındı. Ancak bu gelişme Adana Büyükşehir Belediyesi’nin iradesi dışında gerçekleşti. Çünkü Milli Emlak ülke genelindeki tüm hazine arazilerinin üst kullanım haklarını ve devir yetkisini belediyelerden aldı. 2004 yılında değişen yasayı Milli Emlak 2008’de tebliğ etti.

ZİMMETE KARŞI BELEDİYEYE DAVA

Kaçak yapı statüsünde olduğu ve ardından ATO yapı ruhsatı dahi almadığı tesisten dolayı, 2015 yılında belediyenin iradesi dışında gelişen arsa tahsisi değişimi için için mahkemeye gitti. Bu davanın perde arkasında ise ATO yönetiminin ihmali ile gerekli yasal izinler olmadan yapılan ve kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan tesisin yıkımıyla oluşacak zararı Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolde bulunan tazminat maddesi ile telafi etmeye çalıştığı öne sürülüyor.

ATOSEV Tesisleri için imar affından yararlanmak için başvuru yapıldığı ancak tesisin kıyı kenar kanununu da ihlal ettiği belirtiliyor.

BELEDİYENİN KABAHATİ YOK

Ancak gelişmelerden aylar sonra mahkemeye giden ve tazminat maddesi kozunu oynayan ATO’nun açtığı dava için Büyükşehir Belediyesi’nin tahsisi kendi iradesi ile iptal etmiş olması gerekiyor. Ayrıca tahsis ettiği arsada imar kanununa aykırı yapı yapılmasında bir sorumluluğu yok ve aksine denetleyici pozisyonda. ATO ise ihmaller zinciri ile yıkım ile yüzyüze olan ATOSEV’in zararını darboğazdan kurtulma, yarım kalan projeleri tamalama ve yeni projeleri hayata geçirme yolunda maddi disiplin sürecindeki belediyeye 20 milyon liraya yakın külfet çıkararak telafi etme bu yöntemle de ATO Yönetiminin zarardan doğacak yükümlülüğünü ortadan kaldırmayı düşündüğü belirtiliyor.

DOSYA KARALAR’IN ÖNÜNE GELECEK

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın henüz bu dosya ile ilgili bilgileri almadığı ancak bürokratların bu dosya üzerinde çalıştıkları, Başkan Karalar’a dosya ile ilgili bir sunum yapıldıktan sonra 20 milyona yakın mali yük getirecek bu talep ile ilgili tavrın belirleneceği ifade edildi.

2016’DA SÖZLÜ YASAL HALE GETİRMİŞTİ

ATOSEV ile ilgili son gelişme 2016 yılında yaşanmıştı. ATO’nun yeşil alan üzerine yaptığı tesis Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine gelmiş ve 1/5000’lik imar planında yeşil alan olan arazi sosyal tesise dönüştürülmüştü. AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen maddeye CHP ret oy kullanmıştı. 1/1000’lik imar planı ise Çukurova Belediyesi’nden henüz geçmedi.

O dönemde ATO’nun imar değişikliği karşılığı davayı çekeceği sözünü verdiği ancak imar planını Hüseyin Sözlü’nün desteklemesine rağmen davayı çekmediği de iddia ediliyor.

Bir cevap yazın