Adananediyor.com

Haber ve sosyal içerik platformu

Akay’dan bağımsız basın vurgusu

2 min read
Okunma Zamanı:1 Dakika, 32 Saniye

“Gazeteciler bildiklerini samimiyetle yazmalıdır”

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, halkın gözü kulağı olan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

Bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Akay mesajında şunları söyledi; 

“Bilindiği üzere, 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına çeşitli haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanunun” Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak, çalışan gazeteciler için kutlama günü olmuştur. 59 yıl önce bugün, Resmi Gazetede yayınlanan 212 sayılı yasa, Türk Basın Tarihi açısından hayati öneme sahiptir. Bu yasa ile basın çalışanları hem yeni haklar kazanmış hem de çalıştıkları işkolunun özelliklerine göre yasal güvenceye kavuşmuşlardır. Beklenen ve arzulanan odur ki,  aradan geçen 59 yılda, basın çalışanlarının bu hak ve güvenceleri çok daha ileri düzeye gelmiş olsun, çok daha özgürlükçü ve yenilikçi eklemelerle çağdaş ülkeler seviyesine gelmiş olsun. Üzülerek söylemeliyim ki, tam aksine bir gelişme yaşanmıştır. 

“ÇAĞDAŞ UYGARLIK YOLUNDA GAZETECİLERİN KATKISI BÜYÜK OLACAKTIR” 

Düşünce ve İfade Özgürlüğü” konusundaki sıkıntılar sonucu ülkemizde yüzü aşkın gazeteci cezaevlerindedir. Bu sayı, Çin ve Mısır’dan sonra dünyada en çok tutuklu gazetecinin Türkiye’de olduğunu göstermektedir. Bu olumsuzlukların kısa sürede giderilmesini umuyorum. Basın mensuplarının inançlarını, çalışma azimlerini, kararlılıklarını kaybetmeden, yanlışlara ve haksızlıklara gözlerini kapatmadan, halkın haber ve bilgi alma özgürlüğü için çalışmaya devam edeceklerinden eminim. Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çıktığı bu yolda, eninde sonunda çağdaş uygarlığı yakalayacaktır. Bu yolda gazetecilerin büyük katkısı olacaktır”

Gazetecilerin kutsal bir meslek icra ettiklerini anımsatan Başkan Akay sözlerini şöyle tamamladı;

“Atatürk’ün dediği gibi ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ Bu yolda gazetecilere “Işık dolu bir yol” diliyorum. Bu düşüncelerle basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bu önemli gün vesilesiyle basın çalışanlarına huzurlu, mutlu ve başarılı bir meslek hayatı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Bir cevap yazın

Adananediyor.com © Tüm hakları saklıdır | Newsphere by AF themes.