Adana’nın anız çilesi bitmiyor!

Okunma Zamanı:2 Dakika, 45 Saniye

Yaklaşık üç yıldır genellikle Adana’da bulunuyorum. Adana’da geçirdiğim yaz ve kış deneyimlerimi ise size şöyle özetleyebilirim: kışın kömür faciası, yazın anız felaketi!

Ciddi anlamda nefes alınmıyor. Üstünüz başınız kokacak kadar fena bir dumandan bahsediyorum size. Ciğerlerinizi siz düşünün! Öyle basit bir sorun değil bu. Hayatımın 26 yılını geçirdiğim İstanbul’da yine hava kirliliğinden şikâyet ederdik ama bu, bahsettiğim kirliliğin yanından bile geçmez.

Artık İstanbul’a gittiğimde nefes aldığımı hissediyorum çünkü Adana ciddi anlamda özellikle de yazın 35-40 derece sıcaklıkla yüzde 90’ları bulan nem oranıyla mücadele verdiğiniz şu aylarda bir de anız kokusuyla hiç ama hiç çekilmiyor.

ÇİFTÇİ KENDİ TOPUĞUNA SIKIYOR!

Bu çiftçi bu güzelim kente ne yapıyor böyle! Tabiri caizse kendi topuğuna sıkmak diye buna derim ben! Ekmeğini çıkardığın toprağı yakıp kül ediyorsun, doğayı katlediyorsun, insan sağlığını tehlikeye atıyorsun, verimli toprağı çorak topraklara çeviriyorsun ve cezasız kalıyorsun! Hiç mi kimse denetlemez, hiç mi kimse vatandaşın şikayetini dinlemez. Neden bu sorun çözülemez gerçekten anlamak da isyan etmemek de mümkün değil. Prosedüre bakınca her şey muazzam ama uygulamaya gelince büyük bir sorun var belli ki. Çukurova’nın gözbebeği bu kent ciddi anlamda denetimsizlikle mücadele veriyor. Ben üç yıllık geçmişini biliyorum ki insanlar yıllardır burada aynı sorundan dert yanıyor. Astım hastaları sokağa çıkmaktan imtina ediyor, ciğerlerimize zehir soluyoruz ama hala yetkililerin
bir çözümü yok öyle mi!

DEMEK Kİ CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL!

Adana’da 2017 yılında 2 bin 147 dekar alanda anız yangını meydana gelmiş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 118 kişiye 273 bin 971 TL para cezası kesilmiş. Yine 2017 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanlık alana yakın yerde tarladaki anızın yanması sonucu 10 ayrı orman yangını yaşanmış ve 162,9 dekarlık orman alanının zarar gördüğü bildirilmiş.

2018 yılında ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bugüne kadar 26 kişiye 80 bin 517 TL para cezası uygulanmış. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından il genelinde yapılan kontrollerde 66 parsel de anız yangını tespit edilmiş ve 105 kişi hakkında gerekli işlem yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiş.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi’nin hazırladığı Adana Tarımsal Yatırım Rehberine göre Adana’da toplam tarım alanı 4.766.542 dekar, Çiftçi Kayıt Sitemi (ÇKS)’ne kayıtlı çiftçi sayısı ise 2019 yılı itibarıyla 32 bin 252 ama 26 kişi tespit edilebiliyor!!!

Şehir buram buram tütüyor, nefes alınamıyor. Herkes bangır bangır bağırıyor isyan ediyor ama çözüm yine yok. Üstelik para cezasının yanında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası var deniyor, belli ki cezalar yeterince uygulanmıyor.

EĞİTİM PROSEDÜRDE KALMAMALI!

Diğer yandan çiftçinin gerçekten ciddi bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Kendileri üreten el olarak topraklarımıza hayat veriyorlar sözümüz yok elbette ama Viktor Hugo’nun bir sözünü
de hatırlatmak isterim: “Ne kötü ot vardır ne de kötü adam, yalnız kötü çiftçi vardır.”

Bu kötü çiftçiler günümüzün anız yakanlarıdır. Toprağı küle çevirenleridir. Bizleri nefessiz bırakanlar, doğanın dengesini bozanlardır. Bu nedenle çiftçilerin eğitimleri prosedürde kalmamalı, kendilerine mutlaka uygulamaya geçirebilecekleri eğitimler verilmeli ve sıklıkla
denetlenmeliler. Diğer yandan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un da dediği gibi sadece denetimler başlı başına sorunu çözmez, alet ve ekipmanları çiftçilerin alabilmesi için uygun şartlar da oluşturulmalı. Yetkililer ivedilikle vatandaşın bu haklı isyanını duymalı ve
kalıcı çözümler üretmeli.

Diliyorum ki anız kokusunda boğulduğumuz bu son yaz olur ve bu kent hak ettiği temiz havaya bir an önce kavuşur.

Nagihanalanyigit@gmail.com
Twitter @nagihanalan

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın