Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan uzaktan eğitim açıklamaları

Corona virüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesiyle 900 milyon öğrencinin okula gidemediğini belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Okula hiç dönmemeye de yarın dönmeye de hazırlıklıyız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı AA Editör Masası’nda uzaktan eğitim, yapılacak sınavların tarihleri hakkında açıklama yaptı.

Selçuk, “İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulunun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak. Öğrenciler yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de onlardır.” dedi.

“Televizyonda eğitimle tam bir eğitim söz konusu olmaz, bunun farkındayız fakat tedbirimizi almak zorundayız. Televizyonda vereceğimiz eğitim aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacak. Uzaktan eğitimimizin şu andaki merkezi televizyon çünkü internet erişimiyle ilgili bazı sınırlılıklar var. Ders yayınları TRT’den yayınlanacak. Televizyon kanallarıyla ilgili tüm ayrıntılar birazdan bütün televizyonlarda, haber mecralarında yer alacak. Şu anda dağıtımı yapılıyor. Pazartesi sabahı saat 9’da başlayacak, tekrarları olacak.”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: “(Uzaktan eğitim) Bütün ekip ve içerikler hazır, çekimler bitti. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak.”

“(Uzaktan eğitim) Diyelim çocuk izleyemedi, kaçırdı. Tekrar saatleri var. İlkokulun, ortaokulun, lisenin listesi ayrı. Bunların hepsi hazır. Özellikle sınav senesinde olan çocuklar için ekstra bazı çalışmalarımız var. Mesela sanal sınıflar. (Sanal sınıflar) Bunların takvimi, hangi ilde ne zaman, hangi saatte açılacak, bunların hepsi hazır ve yayınlanacak.”

Milyonlarca öğrencinin merak ettiği sınavların ertelenip ertelenmeyeceğine dair soruya da yanıt veren Bakan Selçuk, “Eğer sağlık koşulları gerektirirse ertelenebilir. Gerekirse ertelenebilir, tercihimiz zamanında yapmak.” dedi.