Adanalı usta oyuncuya Cengiz Sezici'ye vefa -

Adanalı usta oyuncuya Cengiz Sezici’ye vefa

Kısa süre önce hayatını kaybeden Adanalı sanatçı Cengiz Sezici için Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda tören düzenlendi.

Önceki gün hayatını kaybeden sinema sanatçısı Cengiz Sezici, İstanbul’da düzenlenen törenin ardından memleketi Adana’ya getirildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen cenaze töreninde sanatçının Türk Bayrağına sarılı naaşı sahnede yer aldı.

Törene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Altın Koza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, Nur Sürer, Bünyamin Satanoğlu, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Adana Milletvekilleri Burhanettin Bulut, Müzeyyen Şevkin, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, sanatçının sinemacı ve tiyatrocu arkadaşları, merhum sanatçının yakınları, sahne arkadaşları ve Adanalı tiyatrocular ile sinemacılar katıldı.

GÜZEL İNSAN, İYİ SANATÇI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tiyatroya gönül verdiği yıllardan bahsederek, “Ortaokul yıllarında biz sık sık tiyatroya giderdik. O zamanlar tiyatrocu olma hevesi vardı içimizde. Buralardan yetişmiş ve Türkiye’ye mal olmuş bir sanatçımızdır. Güzel bir insan, iyi bir sanatçı, gerektiğinde yöneticileri eleştirebilen, yüzü halka dönük bir hemşehrimizdi. Böyle bir sanatçının Adana’dan çıkmış olmasının gururunu yaşıyoruz. Onu kaybetmenin üzüntüsünü de elbette derinden hissediyoruz” dedi. Başkan Zeydan Karalar, Cengiz Sezici’nin ablası Olcay Sezici’nin elini öperek, taziyelerini iletti.

ADANA’DAN YETİŞEN DEĞERLİ BİR SANATÇIYDI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt da Adana’nın tarımı ve sanayisiyle olduğu kadar, sanatçılarıyla, edebiyatçılarıyla da zengin, örnek bir şehir olduğunu söyledi. Merhum Cengiz Sezici’nin yaptıklarıyla bu zenginliğe önemli katkı sağladığını belirtti.

Menderes Samancılar ve Nur Sürer, Merhum Cengiz Sezici’yle birlikte set tozu yutmanın gururunu taşıdıklarını ifade ederek, büyük üzüntü içinde olduklarını kaydettiler. Merhum Sanatçı Cengiz Sezici’nin sahnedeki naaşı, konuşmalarından ardından son yolculuğuna çıkmadan önce ayakta alkışlandı.

Cengiz Sezici’nin naaşı törenin ardından Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi.  Başkan Zeydan Karalar, Kabasakal Mezarlığı’nda merhum Cengiz Sezici adına kılınan cenaze namazına da katıldı.

Bir cevap yazın