Adana'ya UNESCO'dan kötü haber -

Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılmak için UNESCO’ya başvuru yapan Adana’ya beklenen iyi haber gelmedi.

Yaşar kemallerden, abidin dinolara, tarihten sanata, sinemaya kadım bir sosyokültürel mirası taşıyan Adana, 3. sayfa haberlerinden sıyrılıp, caddelerinde ve sokaklarında canlı bir yaşam olan imajını bu sosyokültürel etkinliklerle perçinlemişti.

Ancak atılacak bir adım daha vardı… O adım da kadim lezzetleriyle de insanlığa bir çağrı yapmak, gastronomi turizminde UNESCO tarafından tescillenerek yaratıcı şehirler arasına girmekti.

Hazırlıklar yapıldı, çalışmalar tamamlandı ve UNESCO’ya resmi başvuru gerçekleşti.

Bacasız sanayi olarak tanımlanan turizmin yükselen eğilimlerinden olan gastronomi turizmine göz kırpan Adana, geleneksel lezzet çeşitliliği ile Hatay ve Gaziantep’in de bulunduğu yaratıcı şehirler ağına girerek güneydeki rotaya dahil olmak için heyecanlıydı.

Ancak UNESCO’dan beklenen iyi haber gelmedi. Afyon’un başvurusunu kabul edip bir mektup ile tebrik eden UNESCO Adana’yı Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil etmedi.

İlk aşamaları başarı ile aşan Adana’nın başvurusunun neden kabul edilmediğine dair somut bir gerekçe yok. Ancak hazırlık süresinin kısa olması, tanıtım toplantısına uluslararası temsilcilerin katılmaması, bölgeden iki şehrin zaten listede olması ve lobi eksikliği işaret ediliyor.

Peki şimdi ne olacak? Tren kaçtı mı?

Elbette hayır. Çünkü halihazırda listede olan Hatay da ikinci başvurusunda tescil edilmişti.

Edinilen bilgilere göre 2 yılda bir yapılabilen başvuru sürecine iyi hazırlanılır ve lobi faaliyetlerine ağırlık verilirse, Adana’nın yaratıcı şehirler ağında bir gastronomi turizmi durağı olmasının önünde hiçbir engel yok.

Bir cevap yazın