Adana’da bir dönem kapanıyor! Toplu taşımada nakit devri bitiyor

Okunma Zamanı:1 Dakika, 13 Saniye

Adana’da toplu taşıma sisteminde bir devir kapanıyor. 1 Şubat tarihinden itibaren dolmuş ve otobüsler elden nakit ücret alamayacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi kangrene dönen toplu taşıma sorunlarından birinde daha tarihi bir aldım atıyor. Daha önce denenen ancak başarılı olamayan kartlı biniş sistemi 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren kesin olarak yürürlüğe girecek.

DOLMUŞ VE OTOBÜS ŞÖFÖRLERİ ELDEN ÜCRET ALAMAYACAK

1 Şubat tarihinden itibaren artık dolmuş ve otobüste kent içi ulaşımda hem yolcular hem de toplu taşıma esnafı için kent kart zorunlu hale gelecek. Daha önce denenen ancak denetlenmediği ve siyasi kaygılara yenildiği için önce delinen sonra rafa kalkan yöntemin arkasında bu kez kararlılıkla durulacak. Toplu taşıma esnafı elden ücret alamayacak. Bu yolla hem kayıp kaçak önlenecek hem de modern sistem entegre edilecek.

YOLCULAR MAĞDUR OLMAMAK İÇİN KART ALACAK

Kartlı bitişte hem tasarruflu hem de bir eliyle direksiyon tutarken diğer eliyle ücret tahsil edip para üstü verirken trafiği tehlikeye atılmasının önüne geçilen bir dönem başlayacak. Büyükşehir Belediyesi yolcuların mağdur olmaması için 1 Şubat tarihinden önde kent kart edinmeleri çağrısında bulunuyor.

SIKI DENETLENECEK

Mevcut toplu taşıma araçlarında metro ve belediye otobüslerine kartsız biniş yapılamıyor. Yeni sistemde tüm araçlarda yolcu ve toplu taşıma ekonomisi kayıt altına alınmış olacak ve uygulama gizli müfettişlerle denetlenecek. Büyükşehir ve esnaf odası tarafından taviz verilmeyecek.

Öte yandan Zeydan Karalar’ın talimatı ve Ulaşım AŞ’nin altyapı yatırımları ile kart yükleme noktaları yaygınlaştırılacak. Büfeler haricinde yolcu sirkülasyonunun yoğun olduğu noktalara metro duraklarında bulunan dolum makineleri yerleştirilecek. Bu yolla vergisiz kazanç önlenecek ve kamu yararı gözetilecek.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

Büyükşehir Belediyesi'nde sıcak gelişme

Pts Oca 13 , 2020
Dr. Ergül Halisçelik’in bugün itibariyle izne ayrılacağı öğrenildi. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde Şubat ayında Adana’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısı öncesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Zeydan Karalar’ın göreve başlamasının ardından yaptığı atama ile göreve başlayan ve Büyükşehir Belediyesi’nde liyakata dayalı kadrolaşmanın sembolü olarak görülen Dr. Ergül Halisçelik’in […]