"Adana'da 6 binden fazla çölyak hastası var" -

“Adana’da 6 binden fazla çölyak hastası var”

Adana Çölyak Derneği Başkanı Safiye Şumnu, TVA’da Sabah Ajansı Programı’na konuk olarak, çölyak hastalığı hakkında detaylı bilgiler verdi.

GLUTEN ALERJİMİZ VAR

Adana Çölyak Derneği Başkanı Safiye Şumnu, TVA’da Armağan Kabaklı’nın sunduğu Sabah Ajansı programına konuk oldu. Programda öncelikle çölyak hastalığının ne olduğunu özetleyen Safiye Şumnu, “Çölyak bir ince bağırsak hastalığıdır. İnce bağırsaklarda oluşan virüslerimiz var ve aynı zamanda glutene alerjimiz var. Gluten ise bir buğdayın bir proteini, bunu hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

ÇAPRAZ BULAŞMA SÖZ KONUSU

Marketlerdeki ürünlerin çoğunda gluten olduğunu belirterek glutensiz ürünler için çok küçük bir stant olduğunu ve bu stantta satılan ürünlerin çok pahalı olduğunu dile getiren Safiye Şumnu, “Çölyak hastalığı teşhisi konulduktan sonra dışarıda yemek yemek imkansız hale geliyor. Dolayısıyla zaten sosyal ortamlardan kaçınılıyor. Çünkü aynı zamanda bir çapraz bulaşma söz konusu olduğu için aynı masada oturup yemek yemekten bile çekinebiliyoruz.” dedi.

TEMEL BESİNLERİMİZİ BİLE ALAMIYORUZ

Glutensiz ürünlere erişmenin zorluğundan da bahseden Şumnu, ” Var olan ürünler zaten çok pahalı, normal gofretlere 1 liraya ulaşabilirken glutensiz bir gofret yemek istediğimizde 30 liradan fazla parayı gözden çıkarmamız gerekiyor. Ki sadece gofretten bahsetmek doğru olmaz. Temel yaşam maddemiz olan bir un bile glutensiz olup besin değeri en düşüğü 12 lira. Sağlığımız için besin değeri yüksek bir un ise 40 liradan başlıyor”

ADANA’DA 6 BİNDEN FAZLA ÇÖLYAK HASTASI VAR

Adana’da 6 binden fazla çölyak hastası olduğunu ve hepsine ulaşamadıklarını dile getiren Safiye Şumnu,” Yerel yönetimlerden çok destek bekliyoruz. İlk yola çıktığımızda da bize destek oldular zaten. Zaman zaman yaptığımız etkinliklerde büyük başarı elde ettik. Ve bunların devamının gelmesini istiyoruz. Örnek belediyeler var Türkiye’de, gıda yardımını evlere kadar ulaştıran. Biz de en azından 3 ayda bir böyle bir destek almak istiyoruz” dedi.

YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYOR

Programın kapanışında ise sokakta bir çocukla karşılaştıklarında bir şey ikram etmemeleri gerektiğini dile getiren Safiye Şumnu, “Öncelikle ailesine çocuğun herhangi bir hastalığı olup olmadığını sorarak bir şey ikram edilmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı. Yerel yönetimlere de seslenen Safiye Şumnu, “Destek bekliyoruz, derneklerle iletişime geçmelerini ve çölyakla ilgili araştırma yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın