Adana bu sıralamada da başa güreşiyor: Zehir soluyoruz -

Adana bu sıralamada da başa güreşiyor: Zehir soluyoruz

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın acilen çözülmesi gereken en önemli çevre sorununun hava kirliliği olduğunu söyledi. CHP’li Bulut, Sayıştay raporlarına da yansıyan kömür denetimsizliğine dikkat çekti.


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda Adana’nın havası en kirli iller arasında üçüncü sırada yer aldığını söyledi.
Adana’nın acilen çözülmesi gereken en önemli çevre sorununun hava kirliliği olduğunu kaydeden Bulut, Adana’da yaz aylarında hanelere ve iş yerlerine kurum bırakan anız yangınları yüzünden nefes alınamıyor. Kışın da doğalgaza geçemeyen mahallelerde tüketilen düşük kalorili ve kükürt dioksit oranı fazla olan kömür yüzünden hemşerilerim zehir soluyor” dedi.


ADANA, RİSKLİ BÖLGE
Dünya Sağlık Örgütü’nün, havadaki sağlığa zararlı partikül madde sınırını
metreküpte 20 mikro gram olarak belirlemişken Adana’da bu değerin tam 20 katı olduğunu kaydeden Bulut, standartların 3 katı üzerinde hava kirliliğine sahip Adana’nın KOAH gibi ölümcül solunum yolu hastalıklarında da riskli bir bölge olduğuna dikkat çekti.


KÖMÜR DENETLENMİYOR
Ancak, bu kadar riskli bir bölgede kömür denetiminin bile yapılmadığının
Sayıştay raporuyla ortaya çıktığını kaydeden Bulut, hava kirliliğini azaltmak için ısınma amaçlı kullanılan katı atık yakıtların kullanımının azaltılıp doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için bir an önce çalışmalar yapılmasını istedi.

Bir cevap yazın