Adana Barosu da TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırma kararı aldı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan adli yıl törenine katılmasının ardından baroların tepkisi sürü...

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan adli yıl törenine katılmasının ardından baroların tepkisi sürüyor.

Adana Barosu Başkanlığı da yapılan toplantının ardından TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı yapma kararı aldı ve kamuoyuna duyurdu.

İŞTE ADANA BARO BAŞKANLIĞININ KARARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

BAROMUZ TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’Nİ SEÇİMLİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULA ÇAĞIRDI

Adana Baromuzun bugün yapılan (05.09.2019) Yönetim Kurulu toplantısında; Avukatlık Kanununun 115/2. maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliğinin son dönemlerde ve yeni adli yıl açılışında yaşanan sorunların ve tartışmaların, avukatlık kanununda yapılması düşünülen değişikliklerin görüşülmesi, aynı zamanda TBB Başkanının, yönetiminin Avukatlık Kanunun 110. ve 123. maddelerine aykırı davranması ve yasanın yüklediği görevleri yerine getirmemesi, meşruiyetini kaybetmiş olması, haklarında temsiliyet ve güven sorunun doğması nedeniyle seçimli ve seçim kararı alınması gündemli olağanüstü genel kurula çağrılmasına karar verilmiştir.

Karar metni ve gerekçesi;

“Son günlerde gerek Cumhurbaşkanı tarafından avukatlık mesleğinin ve baroların doğrudan hedef alınarak yapılan açıklamalara tepkisiz kalınması, gerekse 2019 – 2020 Adli Yıl Açılış töreninin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, yani yürütmenin ev sahipliğinde yapılan açılışa geçmiş yıllarda; ” Kuvvetler ayrılığı ve Yargı bağımsızlığına ” vurgu yapılarak iştirak edilmediği halde, bu yıl yapılan açılışa geçmiş yıllardaki katılmama ve alternatif adli yıl açılış törenleri düzenleme gerekçelerini anlamsız kılan katılma kararının Barolarla müzakere edilmeden alınmış olması, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan yeni Adli Yıl Açılış törenine katılan ve katılmayan barolar olarak ayrıştırma ve ötekileştirme yapılmasına sebebiyet verilmiş olması, katılmayan barolara kayıtlı avukat sayısının Türkiye’deki tüm avukatların yaklaşık % 90 ‘ını oluşturmasına rağmen bu durumu TBB’nin gözardı etmesinin güven ve temsiliyet sorunu oluşturduğunun kabulünün zorunlu olduğu, katılmayan barolarla ilgili hem iktidar partisinin hem de bir TBB Yönetim Kurulu üyesinin terörist suçlaması şeklindeki açıklamalarına tepki verilmemesi, bu süreçlerde gerek Cumhurbaşkanı tarafından Baroların doğrudan hedef alınarak, baroların seçim sistemlerinin değiştirileceğine dair talihsiz ve tehdit niteliğindeki açıklamaları, gerekse TBB ve Barolara yapılan kamusal desteklerin kesileceği gibi doğrudan TBB’yi, Baroları, avukatlık mesleğini, mesleğin ifa edilme şeklini ve bütünlüğünü, sosyal ve ekonomik kazanımlarını yok etme tehlikesi içeren en üst düzey devlet yetkilisi ağzından yapılan açıklamalara hiçbir tepki verilmediği hususları dikkate alınarak, Avukatlık Kanununun 115/2. maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği’nin son dönemlerde ve yeni Adli Yıl açılışında yaşanan sorunların ve tartışmaların, avukatlık kanununda yapılması düşünülen değişikliklerin görüşülmesi, aynı zamanda TBB Başkanının ve Yönetim Kurulunun Avukatlık Kanununun 110. ve 123. maddelerinin kendilerine yüklediği görev ve sorumluluğunun gereğini yerine getirmemesi, meşruiyetini kaybetmiş olması, haklarında temsiliyet ve güven sorunu doğması nedeniyle Avukatlık Kanununun 115/2. maddesinde yer alan yetki ve görevi çerçevesinde Türkiye Barolar Birliğini seçimli ve seçim kararı alınması gündemli Olağanüstü Genel Kurulu’na çağrı yapılmasına, bu konuda Türkiye Barolar Birliği’ne yazı yazılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Meslektaşlarımızın bilgilerine saygı ile sunarız.

06 Eyl 2019 - 14:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.