Abdülhamit’in mafya paşası

Okunma Zamanı:1 Dakika, 45 Saniye

3 kıtada 6 asırdan fazla hüküm sürdüren, yorgun, yıpranmış, yeniliklere kapanmış bir imparatorluğun artık son yıllarına gelinmiştir. Sultan Abdulhamit kıvrak zekası ile imparatorluğunun çöküşünü geciktiriyor fakat hazin sondan kaçış mümkün değildir! Evet mümkün değildir. Sadece bizim penceremizden değil, İslam dünyasının en önemli siyasi düşünürlerinden olan İbn-i Haldun’un penceresinden bakıldığında da mümkün değildir.


İbn-i Haldun aynen şöyle söylüyor: Çağın ve toplumun gereksinimlerini karşılayan sağlam temelli bir siyaset devleti ayakta tutar.
Doğru mu?

Vallaha ayet gibi…

Sultan Abdulhamit zeki ve sabırlı bir padişahtır, lakin çağın ve toplumun gereksinimlerini karşılayacak siyasi çizgiye yanaşmıyor.

Sultan Abdulhamit Han’ın sütkardeşi olan İsmet bey’in büyük oğlu Fehim Paşa silsile uygulamasından uzak hızlı bir şekilde Yıldız Sarayında yükseliyor. Sultan Abdulhamit Han’ın manevi bir oğlu gibi gördüğü Fehim Paşa çok kısa zamanda Osmanlı İmparatorluğunun paşalığına yükseliyor. Fehim Paşa payitahta bulunan ne kadar mafya varsa etrafında toplayı veriyor.

Müzeyyen arabasıyla geçtiği yollarda yol vermeyen insanların tartaklanması, alehinde propaganda yapan insanların karakolda çeteleri tarafından falakaya yatırılması, işyerlerinde kesilen haraçlar derken tipik bir mafya baronuna bürünüyor Fehim Paşa hazretleri, kendisine muhalif olan muşir Fuat Paşa’ya kurduğu kumpasla Fuat Paşa’yı oyun dışı bırakıyor Şam’a sürülmesine sebebiyet veriyor.

FEHİM PAŞA’NIN HAZİN SONU

Her iktidar kendi canavarını yaratır, tarih böyle bilinmiş böyle işlemiştir. Osmanlı ahalisine kan kusturan bu Paşanın son vakası, onun son kullanma tarihi olmuştur. Yıllardır ahaliyi haraca bağlayan bu menfur paşayı artık Abdulhamit han bile kurtaramayacaktır. Alman ve İngilizlerin baskısı sonucunda Paşa görevinden aznedilmiştir. Zaten siyaset hep böyle olmamış mıdır?

Sultan Süleyman iktidarına zarar geleceğini hissetiğinde oğlu Musyafa’yı ihanetle suçlayıp öldüğüne emin olmak için gözleri önünde boğdurmamış mıdır? Yetmezmiş gibi cesedini İran halısına sarıp yeniçerilere teşhir ettirmemiş midir… Görevinden azledilen Fehim Paşa Bursa’ya sürgün edilir. Çekirge semtinde bir konağa yerleştirilen gece hayatının renkli siması Fehim Paşa affedilmek için Abdulhamit Han’a metiyeler dökmüştür. Fakat nafile! Onu görevden alan Abdulhamit han’ın iktidar zekası olmuştur, onun görevden alan İngiliz ve Almanların baskısı olmuştur.

2.Meşrutiyet ile iktidarı sallanan Abdulhamit Han artık iyice köşeye sıkımış, artık iyice saraya çekilmiştir. Halkın nefret ettiği mafya baronu Paşa, meşrutiyet haberiyle kaçıp canını kurtarma teşebbüsünde bulunmaya çalışsa da nafile.

Yenişehir istikametinde halka yakalanan paşa, sopalarla, taşlarla, küreklerle linç edilerek öldürülmüştür.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın