"ASKİ'de borcu 66 milyon TL azalttık" -

“ASKİ’de borcu 66 milyon TL azalttık”

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı 5. Oturumu Başkan Zeydan Karalar yönetiminde gerçekleştirildi.

Oldukça sıcak atmosferde geçen zaman zaman espirilerle pozitif bir oturuma dönüşen toplantıda Başkan Karalar meclis üyelerinin taleplerinin ardından ASKİ hakkında bilgilendirme yaptı. ASKİ’de bazı abonelerin 10 aydır su faturası ödemediğini hatırlatan Karalar “Su faturası, vergi  gibi affedilmesi kanunen mümkün değil. Ancak aylarca su faturasını ödemeyen abonelere ihtarname gönderilmemiş. Bu faturaların ödenmesi gerekiyor. Biz faturaların ödenmesi konusunda konuşuyoruz, ihtarname gönderiyoruz. Biz geldiğimizde 927 Milyon borcumuz vardı. Aldığımız önlemlerle bu borcu  66 Milyon azalttı. ASKİ’de günlük tahsilatı 2,5 milyona çıkardık. Tebligatla faturasını ödemeyen vatandaşın suyunu kesmeye başladık. Vatandaşın 10 ay su parasını ödememesine müsade etmek, vatandaşa iyilik değil. Çünkü 1-2 ay su parasını ödeyemeyen vatandaş 10 aylık su parasını nasıl ödeyecek.”dedi.

HACI ALİ YAŞAR TOPLU TAŞIMAYA ZAM İSTEDİ

Meclis üyesi Hacı Ali Yaşar ise toplu taşıma esnafının çok zor durumda olduğunu belirtti. Yaşar Başkan Karalar’ın toplu taşımaya zam yapmasını istedi.

KUZEY ADANA KÖYLERİNE SUYU PROJENİN YARI FİYATINA GÖTÜRMEYE BAŞLADIK

Kuzey Adana köylerine su taşıma projesi hakkında da konuşan Başkan Karalar, şöyle konuştu;

“Daha önce başlayan ancak ilerlenemeyen, 62 köye içme suyu götürecek projeyi inceledim. Şimdi o proje fiyatının tam yarısına içme suyunu oralara götürmeye başladık. Yedi göze barajı projesini gelecek ay sizinle paylaşacam. Ancak şunu söyleyebilirim. 320 Milyon liraya alelacele Yedigöze projesi ihaleye verilmiş. İhaleyi alan firma projeyi çizmiş. İhaleyi aşanın projeyi çizmesi doğru değil.  Ben onu incelettim. 320 Milyona ihale edilen bu proje aynı hızla giderse yaklaşık 1 Milyar 600 Milyona bitecek. Yani ihale edildiği paranın 5 katına yapılmış olacak Yedigöze projesi. Biz mesafeyi kısaltarak, daha az tünel yaptırarak, yeni bir proje yaptırıyoruz. Onun maliyeti çıkıyor. ASKİ’nin Genel kurulunda sizleri bilgilendireceğim. Bunları bu dönem bitireceğiz”

SUYA YÜZDE 15 İNDİRİM YOLDA

Bu arada Ak Parti Grup Sözcüsü Ozan Gülaçtı’nın “Suya indirimi artık yapalım” söyleminin ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Suya kademeli zam talebinde bulunduklarını ancak meclis üyelerinin bir defada yüzde 30 indirim yapmak istemesinin Belediyeyi çalıştırmamak anlamına gelebileceğini hatırlattı. Bu arada Meclis üyeleri “Siz yüzde 15’e tamam demiştiniz” söyleminin ardından Başkan Karalar “Tamam o zaman yüzde 5’i hep beraber onaylayalım vatandaş rahat etsin. Millet ittifakı, Cumhur ittifakı üyeleri birlikte suya yüzde 15 indirim yapalım. Tamamdır” dedi. Bazı Meclis üyeleri ise teklif komisyonlara gelsin görüşelim ısrarında bulundu. İndirim teklifinin önümüzdeki mclis döneminde gündeme elmesi bekleniyor. 

Kaynak: Adanahabermerkezi.com

Bir cevap yazın