"Tağşiş ürün üretene ağır ceza verilsin" -

“Tağşiş ürün üretene ağır ceza verilsin”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hileli gıda üretenlere verilen cezaların artırılması için bir Kanun Teklifi hazırladı.


EN AZ 1 YIL ÜRETİMDEN MEN
Hileli gıda satan işletmenin en az 1 yıl üretimden men edilmesi yönünde TCK’da değişiklik teklif eden Bulut,  “Her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından taklit ve tağşiş listesi yayınlamakta, halkı sağlığıyla oynayan firmalar ve gıda ürünlerinin listesi kamuoyu ile paylaşılmaktadır.  Bu yıl açıklanana 618 firmaya ait bin 211 parti ürünle ilgili bilgiler piyasada tüketicinin sağlığının ne kadar büyük tehlike altında olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.  


HER ÜRÜNDE TAĞSİŞ YAPILIYOR
Sıvı yağlar, et ürünleri ve süt ürünlerinden bala, takviye edici gıdalardan, çikolata ve enerji içeceğine, kahve ve pekmezden bitki çayına kadar birçok gıdada taklit ve tağşiş yapıldığını kaydeden Bulut şöyle devam etti:
Zeytinyağı ve ayçiçek yağına daha ucuz fiyatlı yağları karıştırıp satılmakta, et ve et ürünlerinde kırmızı ete tavuk gibi başka hayvanların eti karıştırılmakta, sucuk ve kavurma gibi ürünlerde firma at ve eşek eti kullanılmakta, et döner ve köfte diyerek tüketicilere domuz eti yedirilmekte, bala glikoz katılmakta, halka gıda boyalı baharat ve gıda boyalı biber salçası tükettirilmektedir. Peynir, yeniden eritilip kullanılmakta, tereyağına bitkisel yağ, yoğurda jelatin, tulum peynirine nişasta, eritme peynirine bitkisel yağ katılmaktadır. Süt ve süt ürünlerine raf ömrünü uzatan insan sağlığına zararlı kimyasallar konulmaktadır.    


KALP KRİZİNE YOL AÇAN İLAÇLAR KULLANILIYOR
Çikolata, enerji içecekleri ve meyveli gazozlara çocuklarda ve gençlerde kalp krize geçirmesine yol açabilen cinsel gücü artıran sildenafil ve tadalafil gibi ilaçlar konularak tüketicilerin sağlığının hiçe sayıldığını kaydeden Bulut,  “Gıdada hile ve tağşiş yapan firmaların açıklanması ve ağır para cezaları verilmesi caydırıcı olmadığı için hileli gıda satan bu firmalar, zaman zaman isim değişikliği yaparak aynı usulsüzlüğü işlemeye devam etmekte, büyük bir halk sağlığı sorunu oluşturan tağsiş ve taklit gıda üreten firmaların ve hile yapılan ürünlerin sayısı her yıl artmaktadır.  Ayrıca hileli gıda üreterek, piyasaya süren firmalar haksız rekabete yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın